Codul Rutier - 2009 -
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

contraventii

2 participanți

In jos

contraventii Empty contraventii

Mesaj  jarda rodica Dum Iun 14, 2009 9:51 am

astazi am incalcat o regula de circulatie.am inconjurat trecand pe sensul opus,limitatorul de viteza.am primit 6 puncte penalizare,6 puncte amenda si suspendarea permisului pe termen de 30 zile.aveam viteza de 10 km/ora.trebuia sa mi se suspende carnetul .ce trebuie sa fac.

jarda rodica

Mesaje : 5
Data de înscriere : 14/06/2009

Sus In jos

contraventii Empty Re: contraventii

Mesaj  Admin Lun Iun 15, 2009 9:47 pm

6 puncte amenda inseamna 6 * 60 = 360 RON.
A fost cumva linie continua?
Dupa 30 de zile, mergi la politie cu procesul verbal si buletinul, si apoi iti recuperezi carnetul.
Amenda daca ai achitat-o la maxim 48h de la incident, se plateste numai jumatate.
Trimite-ne raspuns cu finalizarea incidentului;)

Admin
Admin

Mesaje : 14
Data de înscriere : 18/02/2009

https://codrutier.forumgratuit.ro

Sus In jos

contraventii Empty Re: contraventii

Mesaj  jarda rodica Mier Iun 17, 2009 6:30 am

Amenda am achitat-o la jumatate,dar in privinta suspendarii carnetului am scris gresit informatia,a fost suspendat pe durata de 60 zile.Din informatiile citite pe site pot sa dau examen si sa reduc perioada de suspendare la jumatate.Este foarte bine ca exista aceasta posibilitate,banuiesc ca trebuie sa te programez.Examenul este identic cu cel care il dau pentru obtinerea permisului?Cel mai grav este ca ,lucrind in vinzari nu stiu cum am sa procedez in perioada cind va fi suspendat,cred ca o sa-mi angajez sofer Very Happy Din 2003 de cind am obtinut carnetul,avind aproximativ 350000 km parcursi nu am primit nici o amenda,este prima!!! Si am primit-o din cauza inconstientei mele.Ironie! Este bine ca sunt atat de drastice amenzile,pacat ca nu se aplica la toti participantii in trafic.De exemplu in timp ce imi completau procesul verbal am numarat 6 masini care au incalcat aceeasi regula si nu s-a intimplat nimic.E corect!

jarda rodica

Mesaje : 5
Data de înscriere : 14/06/2009

Sus In jos

contraventii Empty Re: contraventii

Mesaj  Admin Sam Iun 20, 2009 10:06 am

Da, dai acelasi test ca la obtinerea carnetului.
Sunt drastice, dar poate exagerat de drastice, 50km/h in ora, hai sa fim seriosi. Mai ales daca in oras e drum liber. ...

In fine. De curiozitate, tu pentru ce ai primit amenda?

Admin
Admin

Mesaje : 14
Data de înscriere : 18/02/2009

https://codrutier.forumgratuit.ro

Sus In jos

contraventii Empty Re: contraventii

Mesaj  jarda rodica Sam Iun 20, 2009 6:39 pm

Amenda am primit-o pentru ca am calcat linia continua ocolind limitatorul de viteza in apropiere de trecerea de pietoni.Foarte grav nu-i asa ? Din unele informatii am inteles ca numarul de intrebari este mai mic decit la examenul pentru carnet.E adevarat?Pot sa ma inscriu pentru examen acum cind circul cu acea dovada sau dupa ce se expira ?Daca in cazul in care nu reusesc sa iau examenul se mai poate repeta?

jarda rodica

Mesaje : 5
Data de înscriere : 14/06/2009

Sus In jos

contraventii Empty Re: contraventii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum